جهانی را تصور کنید که به راحتی در خانه خود به تمام دنیا بدون توجه به مکان و زمان سفر کنید، فعالیت داشته باشید و یا حتی کسب و کاری را راه اندازی کنید. آن هم درحالیکه همچنان روی کاناپه خانه خود لم داده‌اید و حتی حرکت هم نمی‌کنید. متاورس در واقع شکل زندگی و کسب و کار آینده انسان‌ها است. متاورس جهانی است که دنیای مجازی را به واقعیت تبدیل می‌کند یا به معنای دیگر می‌توانید در دنیای مجازی زندگی واقعی داشته باشید، در حالی که دنیای خود را با قوانین خود خواهید ساخت. 

آینده با متاورس چیزی است که معنی خاصی به روابط انسان‌ها خواهد داد. شما در دنیای متاورسی با افرادی در ارتباط خواهید بود که احساس می‌کنید با هم هستید، در حالی که اینطور نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا بهتر و بیشتر با متاورس آشنا شوید و تأثیر آن در آینده کسب و کارها را بدانید.

متاورس یعنی چه و چطور کار می‌کند؟

شاید برای اولین بار است که واژه متاورس را شنیده‌اید اما باید گفت که، متا واژه جدیدی نیست. برای اولین بار مفهوم این کلمه در رمان تصادف برفی در سال 1992 توصیف شد. متاورس در هسته خود یک اینترنت تجسم یافته است که با اینترنت امروزی بسیار متفاوت است و در ادامه بیشتر در این باره توضیح دادیم. 

متا یک حوزه اجتماعی است که در آن افراد می‌توانند با کمک شخصیت‌های ساختگی خود با هم ملاقات کنند که به آن‌ها احساس حضور بیشتری نسبت به یک تماس ویدیویی ساده می‌دهد. همچنین سبب می‌گردد به نسبت رسانه‌های اجتماعی مختلف و اینترنتی، بیشتر به زندگی واقعی شباهت داشته باشد. 

در تعریفی دیگر از متا می‌توان گفت که دنیایی مجازی را تصور کنید که در آن مردم به صورت عادی زندگی می‌کنند، کار می‌کنند، خرید می‌کنند و با دیگران در تعامل هستند. تمامی این فرآیندها در حالتی صورت می‌گیرد که شما همچنان روی کاناپه کنار تلویزیون خانه خود نشسته‌اید و تمامی امور مربوط به زندگی و کار خود را اداره می‌کنید. 

برای درک بیشتر متاورس نیز لازم است بیشتر با مفهوم این اصطلاح آشنا شوید. متاورس از دو واژه متا (Meta) به معنی برتر و ورس (Verse) به معنای جهانی ساخته شده است. به همین دلیل از کلمه متاورس برای جهانی برتر و بهتر استفاده شده است. 

ارتباط فیسبوک با متاورس چیست؟

با اعلام تغییر نام توسط شرکت فیسبوک از فیسبوک به متا، این شرکت توانست تمامی پروژه‌های خود را به صورت مجزا معرفی نماید. متا در واقع مادر و هسته سازنده فیسبوک و پس از آن متاورس است. متاورس در واقع یکی از جدیدترین پروژه‌های مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیسبوک است. 

زاکربرگ با تغییر نام شرکت فیسبوک به متا خواستار تفکیک پروژه‌ها و فعالیت‌های اجرا شده توسط این شرکت بود که می‌بایستی هر کدام اسمی جدا برای خود داشته باشند. در حال حاضر متا شرکت واحد و به عنوان مادری است که بچه‌هایی همچون فیسبوک، متاورس، اینستاگرام و واتس آپ را دارد. 

مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت فیسبوک در یک بیانیه اعلام کرد که میزان سرمایه گذاری در پروژه متاورس نشان دهنده یک تغییر اساسی و بخشی از چشم انداز جدید غول رسانه‌های اجتماعی است که برای به واقعیت پیوستن (جان بخشیدن) متاورس طراحی شده است. همچنین او افزود که فیس بوک یا همان متای جدید قصد دارد توسعه فناوری‌های اساسی را تسریع بخشد. چنین رشدی می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی در آینده کسب و کارها داشته باشد.

ویژگی‌های متاورس و تصور آینده با آن

همانطور که اشاره شد متاورس می‌تواند فضایی مجازی باشد که امکان زندگی کردن در آن وجود خواهد داشت. اما با این تفاوت که در متاورس به جای اینترنت دو بعدی، شما زندگی و دنیایی سه بعدی خواهید داشت که به راحتی در آن قدم خواهید گذاشت و گشت و گذار می‌کنید. درحقیقت متاورس از داستان‌های علمی تخیلی سرچشمه می‌گیرد. با رشد متاورس در آینده، چرخه زندگی و حتی تمامی فعالیت‌های روزمره تغییر زیادی خواهد کرد. 

در دنیای مجازی متاورس از آنجا که با اشیا و افراد در تعامل هستید، به آن واقعیت مجازی یا همان Virtual Reality که به اختصار VR نیز خوانده می‌شود، نامگذاری شده است. دنیای دیجیتالی و مجازی متاورس به گونه‌ای است که شما می‌توانید به آن ورود کنید و با اشیا و افراد در تماس و ارتباط باشید. شما با قرار دادن عینک‌هایی مخصوص در نزدیک‌ترین فاصله بین شما و چشمانتان وارد دنیایی بزرگ خواهید شد که با تکان دادن سر و دیگر اعضای بدن نیز بیشتر با این دنیای مجازی ارتباط برقرار خواهید کرد. 

برای شناخت بهتر متاورس باید با ویژگی‌های اصلی آن آشنا شوید. از مهم‌ترین ویژگی‌های متاورس می‌توان به سه مؤلفه حضور شما در متاورس، تعامل و استانداردسازی اشاره نمود، که در ادامه بیشتر توضیح داده شده است. 

حضور در متاورس

زمانی که با استفاده از اینترنت اقدام به تماس تصویری می‌کنید در نهایت شما می‌توانید تصویر و صدا را حس کنید. در متا تلاش بر این است که برای برقراری ارتباط و همچنین حضور در فضای آن بیشترین حس طبیعی بودن را به شما القا کند. در متاورس با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا، می‌توانید با استفاده از عینک‌های سه بعدی و یا تجهیزات بیشتر، چیزهای مختلفی را حس کنید. همچنین با وصل کردن سنسورهایی به دست‌ها، گردن و پاهای شما، با حرکت بدن خود می‌توانید کنترل بیشتری در دنیای مجازی داشته باشید. 

تعامل در متاورس

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم در متاورس توجه به تعامل در آن است. شما با حضور در صفحات اجتماعی مختلف همچون اینستاگرام یا لینکدین قادر به تعامل بین فضاهای مختلف در برنامه‌های مختلفی نخواهید بود. برای مثال شما با حضور در اینستاگرام، با ساخت اکانت و صفحات هویتی خود نمی‌توانید آن را به صورت مستقم در لینکدین نیز استفاده کنید و یا به اشتراگ بگذارید. یا اینکه با حضور در یکی از بازی‌ها، با به دست آوردن چیزهای مختلف نمی‌توانید از آن در بازی‌های دیگر استفاده کنید. 

در حالیکه در متاورس تعامل به معنای تعامل بدون حد و مرز یا تعامل بی نهایت است. شما می‌توانید با به دست آوردن دارایی و آورده‌های خود در قسمت‌های مختلف از متاورس، در هرجای دیگر و در هر دنیای دیگری در متاورس از آن استفاده کنید. برای مثال شما با به دست آوردن سلاح و دارایی‌هایی مشخص در یک بازی می‌توانید از آن‌ها در بازی‌های دیگر و حتی در خرید و فروش در دنیای متاورس خارج از دنیای بازی از آن‌ها استفاده کنید. 

استانداردسازی در متاورس

برای دسترسی به قسمت‌های مختلف تعاملی و همچنین به دست آوردن مجوز برای استفاده در فضای مورد نظر باید استاندارد سازی انجام دهید. در واقع شما می‌توانید با استاندارد سازی در متاورس، مجوز تعامل بین پلتفرم‌های متفاوت را به دست آورید. 

از متاورس در چه حوزه‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

شاید از خود بپرسید که با ورود به این دنیای مجازی چه کارهایی می‌توان انجام داد و یا اینکه چه سودی برای زندگی و فعالیت‌های روزمره دارد. در حال حاضر پیش نمایش‌های بسیاری برای ارائه کاربردهای متاورس معرفی شده‌اند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد. 

کاربرد متاورس در آموزش

یکی از جالب‌ترین و سودمندترین کاربردهای متاورس می‌تواند استفاده از محیط آن برای آموزش باشد. شاید گاهاً برایتان پیش آمده باشد به دلیل دور بودن مرکز آموزشی مورد نظر خود قادر به حضور در جلسات آموزشی نبوده‌اید و یا در کل قادر به ثبت نام نیز نبوده‌اید. با استفاده از متاورس بدون توجه به مکان و زمان می‌توانید به راحتی در کلاس‌های آموزشی بزرگ‌ترین مدرسین جهان از هر نقطه دنیا در هر ساعاتی از شبانه روز حضور داشته باشید، بدون آن که از خانه خود خارج شوید.  

شما می‌توانید با استفاده از ساختار چند بعدی متاورس به طور کامل حضور خود را به صورت واقعی در کلاس حس کنید. با حضور در محیط آموزشی متاورس می‌توانید در زمان و هزینه‌های خود نیز بسیار صرفه جویی کنید و به جای مطالعه کتاب‌های قطور یا ساعات‌ها رسیدن به مقصد در کم‌ترین زمان آموزش خود را آغاز کنید و به پایان برسانید.

سرگرمی های جذاب در متاورس

باز هم خواهیم گفت که در متاورس محدودیت زمان و مکان وجود نخواهد داشت. شما برای سپری کردن اوقات خود لزومی ندارد به پارک‌ها یا شهربازی‌های مختلف بروید. همچنین ممکن است تجربه تفریح و بازی در برخی از ورزش‌ها یا حتی بازی‌هایی را داشته باشید که در منطقه جغرافیایی شما قابل دسترسی یا اجرا نخواهند بود. به همین دلیل با استفاده از متاورس به راحتی در هر فصلی از سال می‌توانید تمامی ورزش‌ها و تفریحاتی همچون هاکی روی یخ، ورزش‌های رزمی و بازی‌های موجود در شهر بازی‌ها را تجربه کنید. میزان کیفیت بالای این بازی‌ها به گونه‌ای است که شما هیجان واقعی بازی را حس خواهید کرد. 

پروژه‌های متاورس

راه اندازی پروژه‌های متعددی در متاورس زمینه سرمایه گذاری و رشد را برای تمامی افراد مهیا کرده است. در ادامه برترین و بهترین پروژه‌های جهانی متاورس ذکر شده‌اند که بهترین جایگاه برای رشد و سرمایه گذاری هستند. 

 • دیسنترالند (MANA)

یکی از بهترین و برترین پروژه‌های متاورس دیسنترالند است. در این پروژه افراد از سرتاسر جهان می‌توانند به دور هم جمع شوند. به این معنا که یک گردهمایی اجتماعی نیز محسوب می‌شود. دیسنترالند با ارز دیجیتال مانا رشد بسیار بی‌نظیری داشته است. در این پروژه تمامی کاربران می‌توانند یک گالری هنری به صورت مجازی برای خود راه اندازی کنند. ایجاد یک گالری هنری در این پلتفرم می‌تواند یک روش کسب درآمد عالی برای شما باشد.

 • اکسی اینفینیتی (AXS)

پروژه اکسی اینفینیتی یکی از پلتفرم‌های گیمینگ در متاورس است. در این بازی کاربران حیوانات مورد علاقه خود را خریداری می‌کنند و پرورش می‌دهند که به آن‌ها اکسی گفته می‌شود. سپس با اکسی‌های پرورش یافته به جنگ خواهند رفت که می‌تواند یک پلتفرم بسیار پردرآمد نیز محسوب شود.

از دیگر پروژه‌های درآمدزا برای کاربران در متاورس می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سندباکس (SAND)
 • انجین کوین (ENJ)
 • اینفینیتی توکن (EFI)
 • بلاک توپیا (BLOK)
 • گالا گیمز (GALA)
 • یو اف او گیمینگ (UFO)
 • استار اطلس (ATLAS)
 • دیسنترال دات گیمز (Decentral.Games)
 • تاپ گل (TopGoal)
 • سایبر دراگون (Cyber Dragon)
 • ایلین وردز (Alien Worlds)
 • سکندلایو (SecondLive)

آیا با رشد متاورس اینترنت از میان خواهد رفت؟

این سؤالی است که در ذهن بسیاری از افراد ممکن است به وجود بیاید. برای پاسخ به این سؤال بهتر است با تفاوت‌های میان اینترنت و متاورس بیشتر آشنا شوید. 

اینترنت شبکه‌ای گسترده از میلیاردها کامپیوتر، میلیون‌ها سرور و سایر دستگاه‌های اینترنتی دیگر است. شما پس از اتصال به اینترنت یا به اصطلاح آنلاین شدن، می‌توانید با کاربران مختلف ارتباط برقرار کرده و سایت‌های مختلفی را مشاهده کنید در حالی که با یکدیگر تعامل داشته باشید. همچنین شما امکان خرید و فروش را نیز خواهید داشت. 

در مقابل با روی کار آمدن متاورس، با اینترنت رقابت نخواهد کرد بلکه روی بستر آن ساخته می‌شود. کاربران با ورود به متاورس با فناوری‌هایی همچون واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR)، هوش مصنوعی، رسانه‌های اجتماعی و ارزهای دیجیتالی از این فضای مجازی استفاده می‌کنند. در متاورس جنبه‌هایی از دنیای حقیقی با همان ظاهر تقلید می‌شود. اینترنت مکانی است که افراد می‌توانند نهایتاً آن را مشاهده و مرور کنند اما متاورس به نوعی است که در آن زندگی می‌کنند.

معایب و محدودیت‌های ورود به دنیای متاورس

هرچیزی در کنار خوبی‌های خود، معایبی را نیز به همراه دارد، که متاورس نیز از این قاعده مستثنی نیست. همانطور که می‌دانید دنیای متاورس دنیای مجازی است که شما بدون داشتن کم‌ترین تحرک بیشترین فعالیت را خواهید داشت. برای مثال هر ساله درصد روی آوردن کودکان به بازی‌های مجازی بیشتر از قبل می‌شود که می‌تواند جای نگرانی برای والدین داشته باشد. 

افزایش روی آوردن به دنیای مجازی و کم شدن فعالیت فیزیکی کودکان می‌تواند بر رشد، حافظه و ذهن آن‌ها تأثیرات منفی بسیاری را به جا بگذارد. 

از طرفی اولین لازمه ورود به دنیای متاورس، خرید دوربین‌های مخصوص و تجهیزاتی است که از قیمت‌های بسیار بالایی برخوردار هستند. به این معنا که شما برای ورود به این دنیای مجازی و فعالیت در آن باید هزینه‌های بسیاری را بپردازید. به همین دلیل نه تنها الان بلکه در آینده که متاورس رشد بیشتری داشته باشد، باز هم اینترنت فعلی گزینه‌ای مقرون به صرفه و ارزان‌تر برای کاربران است. به همین دلیل اینترنت فعلی و فضای مجازی که در آن هستیم همچنان مخاطبان و کاربران زیادی خواهد داشت.

در آخر

فناوری‌هایی که متاورس را تشکیل می‌دهند، می‌توانند شامل واقعیت مجازی باشند که با جهان‌های مجازی پایدار مشخص می‌شود. همچنین می‌توان متاورس را به یک اقتصاد دیجیتال تشبیه کرد، جایی که کاربران می‌توانند فعالیت داشته باشند، خرید و فروش کنند و درآمدی به دست آورند. با متاورس فراتر از یک شبکه اجتماعی و فراتر از یک دنیای حقیقی می‌توانید زندگی کنید و درآمد داشته باشید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *